Beszámoló õszi szakmai rendezvényünkrõl (2014)

2014. október 08. 14:49

Támogatta: a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány

A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete szeptember 19-21. között Nagykárolyban tartotta meg Épített örökség: a kulturális turizmus és népszerûsítési lehetõségei címû tanácskozását. Célcsoportunk volt az erdélyi magyar újságíró-társadalom, de általuk a teljes médiafogyasztó erdélyi magyarság. A kétnapos tanácskozáson mintegy hatvan újságíró vett részt (ekkora részvétel évek óta nem volt), a hazai magyar médiamûhelyek munkatársai mellett magyarországi, vajdasági, felvidéki és kárpátaljai kollégák is jelen voltak (muravidéki és horváttországi kollégáink idén összel nem tudtak eljönni).

A helyszín kiválasztását indokolta, hogy Nagykárolyban a felújított Károlyi-kastély fontos szerepet játszik a turizmus fejlesztésében: az idõszaki kiállításokat és korabeli enteriõröket is bemutató kastélynak felújítás óta mintegy 100.000 látogatója volt. Ennek ellenére, a hazai magyar médiafelületeken csak elvétve találunk Nagykárolyról és környékérõl vagy a kastélyról készült (akár reklám-)riportokat, és a példa általánosítható az erdélyi épített örökség szinte egészének tekintetében (a turizmus témáját feldolgozó cikkek elemzése megjelenik a Romániai Magyar Sajtó címû kiadványunk következõ számában). Az újságírók a konkrét példa bemutatásán keresztül megismerhették a nagykárolyi felújítás tapasztalatait, de ezáltal nem csak a konkrét hely, hanem Erdély más épített örökséghez tartozó kincsei iránt is növekedhetett az érzékenységük.

Kovács Jenõ, Nagykároly polgármesterének köszöntõje után, Rácz Éva, a MÚRE elnöke és Gyõrffy Gábor, a Babeº-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságíró szak magyar intézetének vezetõje megállapodást írt alá az okktatásban való további együttmûködésrõl (az egyezmény szövege megtalálható a www.mure.ro honlapon).

Vágner Mária az MR1 A Hely címû riportmûsorának munkatársa a mûsor készítésének hátterérõl beszélt. A nap MÚRE-tagoknak közgyûléssel, a vendégeknek városnézéssel folytatódott, Kovács Jenõ polgármester vezetésével. A vendégek körbejárták a kisváros újjáépülõ központját, felfedezték templomait és Kaffka Margit, Kölcsey Ferenc emléktábláit.

A második napon, a felújított Károlyi-kastélyban elsõként Kádár Magor, a BBTE oktatója az épített örökség általi városmárkázásról tartott elõadást, majd Hegedüs Csilla örökségvédelmi államtitkár a bonchidai Bánffy-kastély példájával illusztrálta épített örökségünk hasznosításának módját. A program része volt Szõcs Péterrel, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatójával egyeztetve, az érmindszenti Ady Endre-emlékház átadása.

Ebéd után a MÚRE új kiadványát, dr. Vallasek Magdolna (jogász, a Sapientia EMTE adjunktusa) Médiajogi kalauzát mutattuk be, amely az eligazító szaktanulmány mellett, romániai törvényszövegek (törvények részeinek) fordítását tartalmazza. A szakkönyv hiánypótló, hiszen hasonló magyar nyelvû könyv még nem jelent meg Erdélyben (a kiadást magyarországi pályázatból, a Riport Kiadó közremûködésével sikerült megvalósítani).

Szombaton este adtuk át ünnepélyes keretek között, a Károlyi-kastély lovagtermében, a MÚRE szakmai díjait, valamint a Nagykároly Polgármesteri Hivatala és a Helyi Tanács támogatta, turisztika-népszerûsítõ pályázatunk díjait. A korábbi szokást folytatva, a MÚRE örökös tagja lett Karácsonyi Zsigmond, az egyesület egy évvel korábban leköszönt elnöke, aki két évtizeden keresztül volt tagja a vezetõségnek.

A turisztikai témájú alkotásokra kiírt pályázat három díjazottja: Antal Erika (maszol.ro), Bögözi Attila (vasarhely.ro) és az Egyedifilm alkotói csapata (Egyedi Bernadette és Egyedi Zsolt). A MÚRE idei nívódíjasai: Spielmann Sebestyén Mihály a maszol.ro portálon megjelent publicisztikáiért (laudáció: Ambrus Attila, a Brassói Lapok igazgató-fõszerkesztõje), valamint Benkõ Judit, az idén 60 éves Kolozsvári Rádióban végzett, értékõrzõ és ugyanakkor mindig újító rádiós munkájáért (laudáció: Rostás-Péter István, a Kolozsvári Rádió fõszerkesztõ-helyettese). Többéves szünet után kiosztottuk a Pro Amicitia-díjat is, ezt, az Igazgató Tanács döntése értelmében, olyan román nyelven közlõ újságírónak vagy szerkesztõségnek adjuk át, aki/amely az elmúlt évben közölt publikációival kiemelkedõ teljesítményt nyújtott az etnikai kapcsolatok terén. Az idei díjazott a Maghiaromânia blog Sever Ioan Miu vezette szerkesztõ-csapata, (laudáció: Szûcs László, a Várad kulturális folyórait és az Erdélyi Riport fõszerkesztõje).

A rendezvény megvalósulását támogatta még Nagykároly Polgármesteri Hivatala és a Helyi Tanács (tanácsi határozattal elfogadott 6000 lej értékû támogatás) és a Bethlen Gábor Alapkezelõ Zrt.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!