Az újságírók nyugdíjkiegészítéséről
2016. április 13. 17:33A Képviselőház döntésével véglegessé vált: kreatív szakma az újságírás. Persze, nem ebből lett a hír, hanem abból, hogy ezentúl az újságíróknak is jár a nyugdíjpótlék. S voltak olyan – bizonyára jól fizetett – médiaalkalmazottak, akik azt mondták: akik eddig fújoltak mások pótnyugdíjára, azok most maguknak követelik. Csakhogy nem mindenki fújolt. Mert vannak olyanok, akik azon töprengtek évek óta, hogy miért csak a szigorúan irodalmi célzatú írás, az előadóművészet, a színészi munka és a filmrendezés kreatív tevékenység. S néha még azon is töprengtek, hogy vajon miért nem kreatív a publicista munkája, a kemény munka közben is mosolygó műsorvezetőé, a tévés vágó-rendezőé, netán az operatőré.
Egyébként jelenleg kb. 150 nyugdíjas lesz jogosult a juttatásra. Ha a MÚRE is közhasznúvá válik, akkor, az egyesület tagságából kiindulva, újabb mintegy 60 pótnyugdíjasról beszélhetünk.
A jogosultság
A 2006/8. sz. törvény (és alkalmazási szabályzata, a 2006/1650. sz. Kormányhatározat) lehetőséget teremt arra, hogy az állami nyugdíjban részesülők, akik tagjai valamely közhasznúként elismert szakmai alkotói szövetségnek, kiegészítő jövedelmet kaphassanak, a nyugdíjuk 50%-át, az államtól. A tagság, amelyet az egyesület vezetősége igazol, feljogosít a nyugdíjkiegésztésre, ha ezt kérvényezik a területileg illetékes nyugdíjpánztártól, és ha a közhasznú szervezet, amelynek tagja, szerepel a Művelődésügyi Minisztériumnál meglévő listán, amelyet a tárca elküld az Országos Nyugdíjpénztárnak. Az interneten elérhető listán ebben a pillanatban nem szerepel újságírószervezet (legutóbbi frissítésének időpontja: 2015. március 4., 13:42 óra), de úgy tudjuk, az UZPR (Uniunea Ziaristilor Profesionisti din Romania – a Román Hivatásos Újságírók Szövetsége) már megkapta a közhasznú státust a kormánytól.
Eddig 8 közhasznú szervezet tagjai részesültek nyugdíjpótlékban: a Román Írószövetség, a Zeneszerzők és Zenetudósok Egyesülete, a Képzőművészek Szövetsége, a Román Színházi Szövetség (Uniter), a Filmkészítők Szövetsége, a Filmszakemberek/Filmbarátok Egyesülete, a Zenészek és Előadóművészek Egyesülete, valamint az Építészek Egyesülete/Kamarája. Ki-ki döntse el maga, hogy melyiknek a tevékenységét ismeri közelebbről, közhasznúként. Tény, hogy vannak átfedések: van olyan újságíró, aki nem csak publicista, de egyben író is, és tagja a szövetségnek, illetve, nyugdíjas televíziós kollégáknak rendezőként lehetősége volt belépni a szakszövetségbe.
A közhasznúság
A civil szervezetek létrehozását és működését szabályozó, 2000/26. Kormányrendelet VI. fejezetében leírt eljárás nem túl bonyolult: igazolni kell a legalább 3 éve működő egyesület tevékenységét az elmúlt 3 évre visszamenőleg, pénzügyi adatokkal és szakmai beszámolóval, olyan, a köz javára lebonyolított programok bemutatásával, amelyek kapcsolódnak az egyesület sajátos céljaihoz, valamint igazolni kell, hogy a szervezet már megvalósította kitűzött céljainak egy részét. Ha minden iratot rendben találnak, a közhasznúság elismeréséről kormányhatározat rendelkezik, a szaktárca javaslatára (kiváncsi vagyok, melyik tárca szakterülete az újságírás). Tehát a megoldás nem jön mgától, sem egyik napról a másikra.
S ha ez megvan – mert állítom, hogy elérhető –, akkor (a törvény alkalmazását szabályozó 2006/1650. sz. Kormnyhatározat értelmében) az abban a pillanatban már nyugdíjas újságíró kollégáknak igényelniük kell jogosultságukat (kérniük kell a kiegészítést) a területileg illetékes nyugdíjpánztárnál, s a rákövetkező hónaptól meg is kaphatják azt.
Rácz Éva
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!