A sajtó egy része súlyosbította a Colectiv-tragédiát

2015. november 26. 13:39

ELEMZÉS ÉS AJÁNLÁSOK

A több mint 25 hazai újságíró-egyesületet tömörítő Médiaszervezetek Konvenciója (Convenția Organizațiilor de Media – COM), együttérzését fejezi ki az október 30-án a fővárosi Colectiv Klubban történt tragédia áldozataival és hozzátartozóikkal.

Legutóbbi tanácskozásán, sajnos, a COM arra a következtetésre jutott, hogy a tragédia hatásainak felnagyításához hozzájárult a média egy része is, azzal, hogy tudóstásaiban figyelmen kívül hagyta a szakmai szabályokat.

A COM tagjai által elvégzett elemzés aggasztóan sok törvény- és szabályszegést állapított meg.

A legsúlyosabbak közül megemlítünk párat, abban a reményben, hogy ezek nem fognak megismétlődni:

  • Kevéssel azután, hogy tűz ütött ki a Colectivben, a média egyes csatornáin és a közösségi médiában egyaránt, tömegével jelentek meg az erősen megrázó képek, kitakarás nélkül.
  • Egyes szerkesztőségek túlangsúlyozták a morbid részeket, a hozzátartozók fájdalmát, és tisztelettelen módon, az érintettekkel való minden együttérzés nélkül  mutatták be az eseményeket.
  • Más komunikációs csatornák ennenőrizetlen információkat közöltek, anélkül, hogy megkérdezték volna az érintett feleket; az áldozatokra és hozzátartozóikra vagy a mentésben részt vevő intézményekre rossz fényt vető ítéletet mondtak.
  • Egyes szerkesztőségek megszegték az Országos Audiovizuáális Tanács (CNA) ajánlásait az áldozatok temetésének mediatizálására vonatkozóan.
  • Más kommunikátorok olyanok álláspontját közvetítették, akik azt állították: paranormális képességeik vannak, akik morbid konspirációkat tápláltak, minden tényalapot nélkülözve (pl. Az, hogy az áldoztok száma sokkal nagyobb volt, csak titokban tartották).

Meggyőződésünk, hogy ezek a helyi és országos média alkalmazottai által elkövetett kihágások torzíthatják a közbeszédet és kétségbe vonhatják a teljes újságíró szakma hitelét, sőt, azt az üzenetet hordozzák – tévesen – hogy a felsorolt módszerek elfogadottak, és ezért a közösségi médiában is alkalmazhatók lennének.

Tekintettel a fentebb felsoroltakra, hangsúlyozottan javasoljuk minden újságírónak és kommunikátornak, hogy tartsa be az újságírói Etikai kódexben foglaltakat és vegye figyelembe a tragikus események mediatizlására vonatkozó javaslatokat.

Az említett dokumentumok elérhetők itt:

Codul Deontologic Unic al Jurnalistului

A MÚRE Etikai kódexe

Best Practices in Trauma Reporting

 

A Médiaszervezetek Konvenciója (Convenția Organizațiilor Media) 2002-ben alakult, akkor csatlakozott hozzá a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete is. A tagszervezetek informális tömörüléseként, célja nagyobb láthatóságot biztosítani a médiaszervezeteknek. A hozzá csatlakozott újságírószervezetek, szakszervezetek és tulajdonosi társulások közös érdekét képviseli, a media-szektor megerősítése érdekében. Technikai titkárságát, tevékenysége koordinálását a CJI (Centrul pentru Jurnalism independent – Független Újságíróközpont) és az ActiveWatch biztosítja.

Sinaia – 2015 novemberében



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!